Pomoc Solidarności

Poznański Czerwiec ’56

Strona główna » Jawne » Poznański Czerwiec ’56

Mija 70 lat od pierwszego w PRL masowego protestu robotniczego w powojennej historii. Z tej okazji 28 czerwca odbędą się oficjalne uroczystości państwowe. Będzie to kulminacyjny moment obchodów, skupiający oficjalne delegacje, kombatantów, mieszkańców oraz gości z zagranicy w miejscach pamięci.

Główne punkty programu – 28 czerwca (niedziela):

06:00 – inauguracja obchodów pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski (dawniej W3), ul. 28 Czerwca 1956 223/229

08:15 – uroczystość przy tablicy poległych studentów, Politechnika Poznańska, pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5

08:50 – upamiętnienie pod tablicą przy dawnych zakładach ZNTK S.A., ul. Robocza 4

10:00 – ceremonia na terenie dawnej zajezdni MPK przy ul. Gajowej, skąd nastąpi uroczysty przemarsz na Skwer imienia Trzech Tramwajarek u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kochanowskiego, tam obchody rozpoczną się o 10:45.

11:00 – oficjalne uroczystości przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956, a o 11:45 pod tablicą pamiątkową na gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Kochanowskiego 2A.

13:15 – złożenie wieńców pod Bramą Główną H. Cegielski – Poznań S.A., ul. 28 Czerwca 1956 223/229

16:00 – uroczysta msza święta w intencji Ofiar Czerwca ’56 w kościele OO. Dominikanów, al. Niepodległości 20.

17:15 – wspólny przemarsz uczestników nabożeństwa, pocztów sztandarowych i mieszkańców Aleją Niepodległości w stronę Placu Adama Mickiewicza,

17:30 – uroczystość główna pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56. Centralny punkt obchodów 70. rocznicy z udziałem Prezydenta RP, zagranicznych delegacji państwowych, asysty wojskowej oraz władz samorządowych.

Z uwagi na obecność Prezydenta RP Karola Nawrockiego, przywódców państw europejskich, porządek obrad opracowany został i nadzorowany będzie przez SOP. Obecność pocztów i możliwość składania wiązanek w trakcie uroczystości będzie ograniczona, taka możliwość dla chętnych organizacji będzie po zakończeniu oficjalnej części. Poczty sztandarowe będą mogły być obecne na Placu, ale nie przy Pomniku.

Zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Działamy czynnie w Regionach NSZZ Solidarność

Wyjście
Przewiń na górę