Organizacja międzyzakładowa

40. rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Strona główna » Jawne » 40. rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Krótka historia

Ksiądz Jerzy Popiełuszko

Krótka historia
Ksiądz Jerzy Popiełuszko

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był skromnym, młodym kapłanem Archidiecezji Warszawskiej, który w czasach komunizmu i stanu wojennego ujmował się za prześladowanymi i leczył ludzi z lęku i nienawiści. Od lutego 1982 roku w każdą ostatnią niedzielę miesiąca odprawiał Msze za Ojczyznę w kościele Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W czasie homilii mówił o godności człowieka, o tym, że warunkiem prawdziwej wolności jest życie w prawdzie i zmierzenie się z lękiem. Mówił też o tym, że wolność zewnętrzna przychodzi w ślad za wolnością wewnętrzną i że Solidarność to nie tylko związek zawodowy, ale społeczne wołanie o godność życia i pracy. Drzwi księdza Popiełuszki były zawsze otwarte dla potrzebujących pomocy materialnej i duchowej. Oprócz robotników, których był duszpasterzem, gromadzili się wokół niego liderzy Solidarności o różnych poglądach. Jego prostota, otwartość i wewnętrzna siła sprawiały, że z miesiąca na miesiąc stawał się coraz ważniejszą i bardziej rozpoznawalną postacią, a na Msze za Ojczyznę przychodziły już nie tysiące a dziesiątki tysięcy osób.

“Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc“.

Słowa zapisane na obrazku prymicyjnym ks. Jerzego Popiełuszki. 28 maja 1972 r.
Prześladowany

Od jesieni 1982 r. ksiądz Popiełuszko stał się obiektem inwigilacji Służby Bezpieczeństwa. Agenci wrzucili do jego mieszkania cegłę z ładunkiem wybuchowym i zainstalowali podsłuchy. W środowisku Księdza zainstalowano tajnych współpracowników bezpieki i prowadzono wobec niego intrygi w kręgach administracji kościelnej. Jesienią 1983 r. do jego mieszkania podrzucono nielegalne materiały, aresztowano go i wszczęto w jego sprawie uciążliwe śledztwo. Mimo kruchej konstrukcji fizycznej i wrażliwości, młody kapłan okazał się człowiekiem niezłomnym. Jego heroizm polegał także na nieuleganiu nienawiści i na ludzkich gestach kierowanych w stronę prześladowców.

Prorok wolności

Wierząc w nadchodzącą wolność, ksiądz Popiełuszko stworzył podziemny uniwersytet dla robotników, który miał ich przygotować do wzięcia odpowiedzialność za społeczeństwo. W 1983 roku zainicjował ogólnopolskie pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę i nawiązał kontakty z duszpasterzami opozycyjnymi w całej Polsce a Msze za Ojczyznę zaczęły przypominać ogólnopolskie, promieniste zjazdy środowisk wolnościowych.

“Teraz będziecie musieli działać inaczej, twórzcie małe wspólnoty, grupy, poznawajcie się nawzajem, pomagajcie sobie, bądźcie dla siebie życzliwi…”

ks. Jerzy Popiełuszko w rozmowie z Anną Gręziak
Męczennik

19 października 1984 r. ksiądz Jerzy Popiełuszko wygłosił rozważania różańcowe w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie został zaproszony przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy. W ostatnich publicznych słowach modlił się o wolność od lęku i żądzy odwetu. W drodze powrotnej do Warszawy został zatrzymany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, bestialsko pobity i zamordowany. 30 października jego skrępowane ciało obciążone workiem kamieni odnaleziono w wodach Zalewu Wiślanego we Włocławku.

“Módlmy się abyśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

ks. Jerzy Popiełuszko, Bydgoszcz, 19 X 1984 r.
Pogrzeb

3 listopada 1984 r. na pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki przybyło od 450 tysięcy do miliona osób co było prawdopodobnie największym zgromadzeniem tego typu w historii Polski. Ciało 37- letniego kapłana złożono do grobu przy kościele Świętego Stanisława Kostki w Warszawie w obecności jego rodziców, rolników ze wsi Okopy na Podlasiu. Władze komunistyczne, spodziewając się rozruchów tłumu postawiły w stan gotowości 17 tysięcy milicji i wojska. Pogrzeb stał się jednak ogromną demonstracją pokoju i przebaczenia, czego uczył ksiądz Jerzy.

Błogosławiony

6 czerwca 2010 r., po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym, ksiądz Popiełuszko został beatyfikowany. Do dziś do jego grobu pielgrzymowało około 23 miliony ludzi. Wśród nich był papież Jan Paweł II, wielu kardynałów, biskupów, prezydentów i zwykłych ludzi szukających pomocy, zrozumienia, ukojenia, uwolnienia od lęku i nienawiści.

Tajemnice

Postać księdza Popiełuszki do dziś w wielu wymiarach jest tajemnicą. Wciąż nie wiadomo, kto wydał na niego wyrok i nie do końca jasne są okoliczności jego śmierci. Nie jest łatwo wyjaśnić fenomen popularności skromnego Kapłana. Za życia przybywały do niego dziesiątki tysięcy ludzi i dziennikarze z wielu krajów świata. Po śmierci liczba to niepomiernie wzrosła. Jego relikwie znajdują się w blisko 1800 miejscach na sześciu kontynentach. Trudna do zrozumienia z ludzkiego punktu widzenia jest jego postawa wobec prześladowań i zagrożenia życia. Mimo ogromnych kosztów wewnętrznych zwielokrotnionych zapewne fizyczną kruchością i wrażliwością, radził sobie z presją, lękiem i nienawiścią. Nie można go było złamać, skusić, przestraszyć. Do końca pozostał człowiekiem wolnym, otwartym na ludzi, pełnym wiary, optymizmu i nadziei. Nigdy nie uległ złu. Może z tego powodu tak bardzo jest dziś potrzebny jako wzór wiary i człowieczeństwa.

Nadchodzące wydarzenia

  1. Noc Muzeów w Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki

    Kościół św. Stanisława Kostki
    18 maja godz. 18:00 – 23:30
  2. Gdańsk. 14. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

    Bazylika św. Brygidy w Gdańsku
    8 czerwca godz. 15:00 – 18:00
  3. Białystok. Msza św. w 14 rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

    Białystok, kościół Zmartwychwstania Pańskiego
    9 czerwca godz. 09:30 – 10:30
  4. Gdańsk. Spotkanie z s. Krystyną Włodarską – świadkiem życia ks. Jerzego Popiełuszki

    Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego
    6 lipca godz. 19:00 – 21:00
  5. Gdańsk. Spotkanie z s. Krystyną Włodarską – świadkiem życia ks. Jerzego Popiełuszki

    Ośrodek Papieski przy Sanktuarium św. Jana Pawła II
    7 lipca godz. 17:00 – 19:00
  6. Gdańsk. Wieczór wspomnień o ks. Jerzym Popiełuszce

    kościół św. Franciszka – Gdańsk Emaus
    17 sierpnia
  7. Gdańsk. Msza Święta w 40 rocznicę wprowadzenia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

    kościół św. Franciszka – Gdańsk Emaus
    18 sierpnia godz. 13:00 – 14:00
  8. Białystok. Koncert “Psalmy z Podlasia” w Filharmonii Podlaskiej

    Białystok
    8 września godz. 18:00 – 21:00
  9. Urodziny księdza Jerzego Popiełuszki

    Kościół św. Stanisława Kostki
    14 września
  10. Częstochowa. 42 Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

    Jasna Góra
    14 września – 15 września
  11. Lublin. Konferencja naukowa KUL „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko niezłomny duchowny, kapelan i męczennik”

    Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
    10 października godz. 08:00 – 15:00
  12. Bydgoszcz. Msza Święta upamiętniająca ostatnią Mszę ks. Jerzego

    Kościół św. Polskich Braci Męczenników
    20 października godz. 13:00 – 16:00

http://www.40rocznica.popieluszko.net.pl/

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Działamy czynnie w Regionach NSZZ Solidarność

Wyjście
Przewiń na górę