27 grudnia 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Wielkopolski zryw wolnościowy
Najważniejszym wydarzeniem w Wielkopolsce w latach walk o odzyskanie niepodległości było powstanie zbrojne zwane wielkopolskim (1918-1919). Do walki przygotowywano się od dłuższego czasu, czekając na dogodny moment. Osłabienie militarne i polityczne Królestwa Pruskiego po I wojnie światowej spowodowało wzrost napięcia między ludnością polską i niemiecką. W dniu 26 grudnia do Poznania przybył, w roli dyplomaty państwa polskiego, Ignacy Jan Paderewski, co spowodowało protesty niemieckie. Jego przemówienie z okna hotelowego do polskich mieszkańców miasta oraz dwudniowe manifestacje po obu stronach konfliktu wywołały walkę zbrojną. Pierwszy strzał padł 27 grudnia około godz. 17:00, zapoczątkowując walki, które szybko doprowadziły do wyzwolenia Poznania, a następnie prawie całej Prowincji Poznańskiej. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.
Przeanalizowano złożone propozycje zmian w Preliminarzu
Prezes Ireneusz Rogowski przywitał wszystkich i przedstawił propozycję waloryzacji Tabeli Płac od 1 kwietnia !!!
W dniach 17-18 stycznia 2023 r., we Wrocławiu obradowała Rada Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ „Solidarność”. Wśród zaproszonych gości był Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik, Wiceprezes ds. Pracowniczych Enei Operator Michał Cebula oraz Prezes Zarządu Tauron Dystrybucja Radosław Pobol. 1. Spotkanie rozpoczął Przewodniczący …
Wzorem innych Spółek GK Enea również w Enea Logistyka spotkały się strony dialogu społecznego by uzgodnić politykę płacowa w pierwszym półroczu 2023r. Pierwsze spotkanie nie przyniosło ostatecznego rozstrzygnięcia, kością niezgody była Tabela Płac